Globālā Dimensija » Notikumi » Aprīlis 2014 » Ceļojums naudas pasaulē un attīstības jomas vēsturē Madonas skolēniem
17.aprīlī līdzdarboties globālās izglītības aktivitātēs aicināja Madonas pilsētas 1.vidusskolas projekta komanda. Foto
12.klasē stundu politikā un tiesībās vadīja skolotājs Zigfrīds Gora, stundas tēma „Starptautiskā politika”. Karsta diskusija starp audzēkņiem uzvirmoja jau stundas sākumā, atbildot uz jautājumu, kas tev nepieciešams, lai būtu laimīgs:
- „Lai pasaulē nebūtu nabadzības”.
- „Aizmirsti! Tas nav īstenojami!”
- „Bet man taču ir tiesības uz tādu sapni!”
Prasmīgi un mērķtiecīgi skolotājs vadīja jauniešus sarežģīto jēdzienu – starptautiskā politika, globalizācija, attīstības sadarbība izpratnē. Klase aktīvi iesaistījās minējumos par Latvijas vietu pasaulē pēc ANO Tautas attīstības indeksa rādītājiem. Liels bija pārsteigums, konstatējot, ka Latvija pieder pasaules turīgāko valstu grupai. Nodarbības turpinājumā skolēni iepazinās ar ANO Tūkstošgades attīstības mērķiem un debatēja par nepieciešamību palīdzēt pasaules trūcīgākajām valstīm.
4.klašu skolēnus „Ceļojumā naudas pasaulē” vadīja skolotājas Arnita Krīgere, Jolanta Riekstiņa un Aiga Āboliņa. Ceļojumu aizsāka doktora Dūlitla pārdomas par to, cik daudzkārt vieglāka būtu dzīve, ja nenāktos domāt par naudu. Aizraujošajā pēcpusdienā savas stiprās puses varēja apliecināt ikviens – skolēni veidoja trīs paralēlas naudas vēstures līnijas, kurās norises naudas pasaulē atspoguļoja priekšmeti, teksts un attēli. Nodarbībā prasmīgi tika integrētas novada muzejā gūtās zināšanas par naudas vēsturi Latvijā. Indiešu pasakas rosināti skolēni pauda viedokli, ka nauda dara laimīgu („ja varam nopirkt kāroto, palīdzēt kādam citam”), bet var kļūt arī par bēdu avotu („ja pazūd”, „ja tiek nepareizi tērēta”, „ja jāmaksā kredīts”). Dedzīgas diskusijas par dažādu valstu vērtībām risinājās, iepazīstoties ar Dienvidāfrikas Republikas, Kanādas, Austrālijas, Zviedrijas un pat Antarktīdas naudaszīmēs redzamajiem objektiem. Ikvienā no „pieturām” skolēni papildināja savas ceļojuma „biļetes” - kontūrkartes ar iepazītajām valstīm. Bērni demonstrēja lieliskas zināšanas, prasmi sadarboties, prezentēt personīgo viedokli un uzklausīt klasesbiedrus.
Atzinību par skolas projekta komandas veikumu izteica direktors Romāns Ližbovskis un direktora vietniece izglītības jomā Inese Strode. Skolas komandas koordinatore Arnita Krīgere pastāstīja, ka ar projekta pieredzi iepazinušies ne tikai kolēģi pašu skolā un pilsētā, bet arī sadraudzības partneri no Lietuvas.
Paldies, skolas projekta komandai lielo ieguldīto darbu, par prasmi projekta ideju īstenošanā ar dažādām skolēnu vecuma grupām, par mērķtiecīgu darbu ar pieaugušo auditoriju un pārliecinošo projekta klātbūtni skolas vizuālajā noformējumā!